
A farkasok kpessgeinek, testi-rtelmi tulajdonsgainak legelnysebb, legjobb oldalai egybknt a kzs vadszat ideje alatt mutatkoznak meg. Ilyenkor a falka minden tagja szigoran sszedolgozik, s veszly esetn nfelldozan vdi trsait. Rendszerint jjel vadsznak, mghozz inkbb csak a hmek. A vadszatot rendkvl rdekes szertarts elzi meg. Murie, a farkasok viselkedsnek egyik legkivlbb tanulmnyozja The Wolves of Mount McKinley cm knyvben gy r errl: "Csvltk a farkukat, s ugrndoztak. Mind vontott. Egy nstny csatlakozott a falkhoz. Energikus farkcsvls s ltalnos jrzs fogadta. Az lnk tevkenysg vratlanul vget rt, s egyszerre t hegyes pofa meredt az g fel. Vontsuk lassan szott a tundra felett. Azutn hirtelen felbomlott az egyttes. Az anya visszatrt az odba, hogy folytassa az rkdst, a ngy hm pedig kelet fel elgetett az alkonyatban..."
A prda utn llkod farkasok "vadszkiltsokat" hallatnak [korbban mr olvashattad] amellyel felteheten magukhoz hvjk a kzelben lv trsakat. gy invitljk ket vadszatra, majd utna lakomra. Ez az egsz jelzs mg a prda kiszemelse eltt trtnik. Azonban mikor megpillantjk az ldozatot hangsznk megvltozik, mlyebb, ms tonus lesz. Szmos rs ismert az ldzsekrl, a zskmny utolrsrl s letertsrl. Ha z a zskmny, hamar vgeszakad a kzdelemnek, lerntjk hamarabb, mint egy-kt perc. Amint ez a - nmelyek szmra kegyetlen, szmomra alapvet - dolog megtrtnt, mint egy fltucat farkas alig fl ra alatt a szr kivtelvel mindent lepusztt az lelemrl. s hogy azutn mi trtnik? Hihetetlen, barbr vadllatok tnyt meghazudtolan sszegmblydnek, sztszlednek, vagy jtszadoznak, lefekszenek a hba vagy az avarba s alszanak...

Az, hogy a farkasok hogyan beszlik meg a vadszat megszervezst, mg nem sikerlt megfejteni. Valaminek azonban lennie kell. A falkaszervezsnek egyik legjobb lersa a lappfldi Andrew Bahr-tl szrmazik, aki Alaszkbl hromezer rnszarvast hajtott a mackenzie foly deltjba. Beszmoljbl szrmaz rszlet kvetkezik:
"Tvolrl, a hmezk fell halk farkasvonts hallatszott. Ezekben a hosszra nyjtott jelzsekben kihvs, mrhetetlen trelem s gonosz figyelmeztets volt. A csordn alig szlelhet nyugtalansg uralkodott el. Mg azok az llatok is felismertk a fenyegetst, akik ezt a hangot azeltt sohasem hallhattk. Dl fell, nagy tvolsgbl halk hvsokat s vlaszokat hallottunk, olyasflekpp, mint amikor a kakasok kukorkolnak klnbz udvarokban.
A rkvetkezedn nappal sem hangokat, sem nyomokat nem lttunk. jjel viszont ugyanazokat a baljs kiltsokat hallottuk. A hangok irnya dlrl nyugatra vltozott. A farkasok felteheten mg mindig a tvolsgot mregettk.
Vezetnk egyszer csak a tvolban megltott egy foltot; megjelent, azutn jra eltnt. A stalpas ksrk a hbuckk mg rejtztek, s bunks botokkal felfegyverkezve vrtk a farkasok tmadst.
Micsoda trelemmel, micsoda vatossggal jttek! A sima havon megmozdult egy-egy stt folt, megllt, aztn megint megmozdult. Fradhatatlan kitartssal, egyre kzeledtek. gy ltszott, mintha meglltak volna, hogy megbeszlst tartsanak s tervet ksztsenek. Azutn megszletett a megegyezs. Az emberek aggdva figyeltk ezt a klns konferencit...
Legutols tallkozsakor a falka sztvlt; csak az egyik rsze kzeledett tovbb. A msik osztag egy darabig llt, amg vezett vlasztott, s a vezr irnytsval megindult dli irnyba, mintha teljesen kznbs volna szmra, mit csinlnak a tbbiek. De az emberek tudtk: ez a msodik falka azt a feladatot kapta, hogy nagy kerlt tegyen, s ksbb megjelenjen a csorda tls oldaln."
A beszmol a tovbbiakban lerja, hogyan rohantak r az emberek a farkasokra, hogyan ltek meg sokat a ragadozk kzl, aztutn hogyan fordultak meg s tmadtak azokra az llatokra, amelyek az utvdet alkottk - miutn a farkasok szmos borjt megltek.
Amikor nagyobb llatot - szarvasmarht, jvorszarvast, vagy karibut - tmadnak meg, ebb kt vagy tbb farkas megprblja "meginazni" a prdt, vagyis tharapja az Achilles nt. Ha ezt az nt elszaktjk, az llat lba lesrl s tehetetlen lesz, nem tud rgni, s a slyt mshogyan kell eloszlatnia, ezrt sebezhetbb lesz. Ha mindkt int elharapjk, a fldre kerl.
A nagyobb prdk esetben egyszerbb, ha a nstny eltereli az llat figyelmt, a faja eltt ugrl, futkorszik, mg a hm htulrl vgzi a munkjt. A juhszok krben terjedt el a tnferg farkas kifejezs a zavar nstnyfarkasra.
A fakras ugyan nagy puszttst vihet vgbe az llatok kzt, de rendszerint a gyengbb, "selejtes" egyedeket rohamozzk meg, teht vglis hasznos szelektlst tesznek zskmnyszerz tevkenysgkkel. oroszorszgban rdekes tapasztalatokat szereztek a farkasok vadllomnyra gyakorolt vlogat szereprl. A Krmben pldul a hetvenes vben elsatnyultak a gmszarvasok, mivel a farkasok ltszma ezen terleten cskkent. Az orosz tudsok gy vlik, hogy a farkasok sokkal rtelmesebben gazdlkodnak a vadllomnnyal, mint a leggondosabb vadsz - tkletes pontossgal a gyenge, betegesebb pldnyokat vlasztja ki.
A Kaukzus s krnykn 1958-1964 kztt az zek s szarvasok llomnya mintegy harmincezerre nvekedett. Ennyi llat szmra azonban az ottani zldterlet cseklynek bizonyult. 1965 s71 kztt farkasvadszati tilalom volt. Ennek kvetkezmnyekpp a nvnyev nagyvadak szma cskkent, csak gy llhatott jra helyre a rend 1971-75 krl, valamint az llomny egszsgileg s letkpileg is javult. Az orosz zoolgusok nyomatkosan lltjk, hogy - br az ltalnoststl nem rt tartzkodni - annyi biztos, hogy a farkasnak is tkletes joga van az lethez, ha msrt nem ide, de azrt bizonyosan, mert megvan a fontos lettani szerepe.
Szentendrn, a Pilisben, a K-hegy s vidke tjn l nvnyev nagyvadak tlszaporodtak az ottani ragadozk kipusztulsa s ldztetse miatt. Ezrt a vadllomnyt az embereknek fegyverrel kellett visszaszortaniuk. Ez pedig egy nagyon rossz mdja az erdszkedsnek - lltom. A rend visszallni ltszik, ugyanis 2003 ta a Szlovkibl visszavndorolt farkasok, vadmacskk s hizok mr ezeken a krnykeken is megfordulnak - br sajnos mg csak nagyon csekly szmmal.

|