
A farkasok megszeldthetsgnek, hziasodsnak s vgs soron leszrmazottaik, a kutyk ragaszkodsnak, hsgnek elsdleges magyarzata s oka - mint majd ksbb rszletesen kifejtem - az, hogy ezen llatok kifejezetten trsas hajlam lnyek. Valamennyi kutyafle kzl a farkasban a legersebb a falkaszeretet, a kzssgi szellem. A falkn bell a farska az v nagy rszben trsas letet, kisebb idszakban pedig csaldi letet l. Ez termszetesen azzal jr, hogy sztns viselkedsminti a csaldi s a falkalethez egyarnt alkalmazkodnak.
A kutatk szerint a farkasfalka tulajdonkppen egytt l csald vagy csaldcsoport valjban. Ezt t-hat kifejlett llat is ltrehozhatja, de szmoltak mr harminckt farkasbl ll falkt is! Tlen, az nsges idkben, vagy ppen a bsges zskmnyszerzsi lehetsgeket knl tjakon a falkk nagyobb hordkba tmrlnek. Mindezek ellenre a falkk s csaldok a hordkon bell is megtartjk nllsgukat, laza, barti kapcsolatban llnak a tbbi csalddal.

A falka trsas lett szigor rend, a hierarchia szablyozza. gy a csald tevkenysgt az egyetlen uralkod hm, a falkavezr hatrozza meg. A vezri sttus tbb kivltsggal is jr. Schenkel a bzeli llatkert farkasait tanulmnyozva pldul megfigyelte, hogy a farokemels mozdulata s az olyan ismerkedsi pz, amelyben a szuka odatartja a fart a szaglsz hmnek, kizrlag a falkavezrnek s nstnynek - neki is csak a vezrrel szemben - eljoga. Ha jelenltkben egy alacsonyabb rang nstny hagyja magt megszagolni, a "vezrn" azonnal megbnteti, a vezr pedig minden hmet megdorgl, ha megszagol eg nstnyt.
A falkban a vezrt kivve minden farkasnak csapott farokkal kell kzelednie. A hmeknek azrt, mert alvetett llatok, a nstnyeknek pedig, hogy elrejtsk az ivarszervket. Hangslyoznom kell azonban, hogy ezek a vizsgldsok feltehetleg csak llatkertben tartott - szks terleten l - farkasokra rvnyesek.

A falka vezetje teht a csapat sszes tbbi tagja felett uralkodik, prja pedig az sszes tbbi nstny fltt, st, nha az alantasabb hmek uralkodnje is. Rajtuk kvl mg nhny fejlettebb, ersebb hm s nstny tallhat a rangltra felsbb fokain, de kztk is van kisebb-nagyobb rangklnbsg.
A kznp a gyengbb - hatalmi rangsor alacsonyabb helyein ll - hmekbl, valamint mindkt nembeli klykkbl, sldkbl tevdik ssze. A termszetben persze eme rangsort nehz megfigyelni, mr csak azrt is, mert az ereje teljben lv falkavezr hatalma annyira vitathatatlan, hogy a tbbieknek esze gukban sincs ezt csorbtani. Ezrt tbb kutat szerint a falkban nincs is hatalmi rangsor, s a hmek nem kzdenek meg egymssal a vezri posztrt.
Mirt is volna szksgk erre - rvelnek -, amikor a falka tulajdonkppen sszetartoz s sszetart nagy csald. A verekeds azrt trhet ki, mert valamelyik hm megksrelhet betrni egy msik csald terletre. Hogy melyik llspont a helyes, azt tovbbi megfigyelsekkel kell eldnteni...

|